Najhujše sestavine čistilnih in pralnih sredstev

Avtor MSc. Bára Haliková

Za razliko od kozmetičnih in higienskih izdelkov pri čistilnih sredstvih pogosto vidimo oznake, kot so jedko, nevarno za oči, nevarno za kožo, za vodne in druge organizme. Ker se ne pričakuje nanašanje teh izdelkov na kožo, lahko nekateri vsebujejo zelo strupene kemikalije.

Vir slike: pixabay.com

V večini primerov jih res ne nanašamo na kožo, vendar med čiščenjem verjetno prihajamo z njimi v neposreden stik, jih vdihnemo ali pa ostanejo na naši posodi oz. opranih oblačilih. V najslabšem primeru jih lahko doseže mlajši otrok, izdelek spije ali se z njim igra.

V našem članku o čiščenju s kisom vam predstavljamo, kako lahko številna čistilna sredstva preprosto zamenjate z veliko bolj zdravo alternativo V nadaljevanju pa bomo opisali izjemno visoko nevarnost nekaterih kemikalij, in upamo, da vas bo to spodbudilo, da se jih boste še hitreje znebili.

Na embalažah čistil lahko najdemo več različnih oznak – piktogramov (slika spodaj). Kot lahko vidite, se v naših izdelkih znajdejo tudi kemikalije, ki lahko resno ogrozijo zdravje ali povzročijo akutno toksičnost.

Vir slike: https://echa.europa.eu/sk/regulations/clp/clp-pictograms

Proizvajalci so zakonsko zavezani k navedbi teh opozoril, vendar jim ni potrebno razkriti vseh sestavin, ki so v njihovem izdelku. In to zelo redko naredijo, saj na embalaži običajno najdemo le majhen del sestavin, kar je pravzaprav strašljivo, ker potem resnično ne vemo natančno, kaj vse je v izdelku.

Proizvajalci morajo ob prodaji kemikalij predložiti tudi varnostni list. Verjeli ali ne, čistilna sredstva so polna kemikalij, zato lahko od proizvajalca zahtevate varnostni list.

Varnostni list je zbirka informacij o lastnostih posamezne kemikalije in njenih fizikalnih nevarnostih ter nevarnostih za zdravje in okolje. Informacije v varnostnem listu lahko vključujejo zaščitne ukrepe, navodila za varno uporabo in shranjevanje.

Potrebno je upoštevati eno bistveno informacijo: čeprav čistila ne bi smela imeti takojšnjih učinkov na naše zdravje, se sprašujemo, kaj pa potencialni dolgoročni učinki redne uporabe teh izdelkov? Učinki, ki jih na žalost nikoli ne boste našli zapisanih na nalepkah…

VOC – primeri vključujejo formaldehid, limonen, toluen, aceton, etanol (etilni alkohol), 2-propanol (izopropilni alkohol), heksanal

Težava pri čistilih je, da so pogosto v obliki razpršil, in tudi če niso, so močno odišavljena, da bi nam dala občutek “čistega in svežega” vonja v gospodinjstvu. Toda za kakšno ceno? Meglico iz razpršilnika samodejno vdihavamo, prav tako vonj čistilnega sredstva, kar je škodljivo. Oglejmo si nekaj raziskav, ki vas bodo, če vam čiščenje ni tako všeč, zagotovo nasmejale.

Tukaj je trditev, ki je ne smete pokazati svojemu, z redom skreganemu najstniku: Ljudje, ki veliko čistijo, imajo bistveno šibkejša pljuča kot tisti, ki nikoli ne čistijo.

To je ugotovitev norveške študije, v kateri je bilo v obdobju 20 let pregledanih 6230 oseb. Udeleženci te raziskave o zdravju dihal so bili v povprečju stari 34 let in so redno ali s polnim delovnim časom čistili. Po končanem 20-letnem poskusu so znanstveniki lahko ugotovili znatne spremembe v delovanju pljuč. Funkcija pljuč se je najbolj poslabšala pri čistilcih s polnim delovnim časom [1], [2].

Druga raziskava je bila opravljena v Kanadi v domovih 14 prostovoljcev. Test je bil osredotočen na kakovost zraka v prostorih. Ugotovljeno je bilo, da se s čiščenjem z običajnimi izdelki kakovost zraka znatno zmanjša. Hlapne organske spojine, krajše VOC, ki jih najdemo v številnih različnih čistilnih sredstvih, povzročajo onesnaževanje zraka in so bile opredeljene kot tveganje za zdravje ljudi.

Škodljivi učinki VOC-ov vključujejo draženje oči, nosu, ust in grla, glavobole, težave s kožo in astmo. Na podlagi nekaj študij o VOC-ih so še posebej ranljivi otroci in dojenčki, ki imajo lahko težave z dihali, alergijo ali imunskim sistemom ter povečano tveganje za razvoj astme. Tudi izpostavljenost VOC-om med nosečnostjo lahko predstavlja veliko tveganje, saj so nosečnice bolj občutljive na te kemikalije, izpostavljenost pa lahko povzroči nizko porodno težo [3].

Da si lažje predstavljate, je tukaj še zanimiva primerjava; če bi v zaprtih prostorih čistili s svežim dišečim čistilom, bi to povzročilo toliko onesnaženja kot ga povzročijo avtomobili na zelo prometni ulici! Drobni delci, ki se sproščajo, lahko povzročijo škodljive učinke na zdravje, kot smo že omenili zgoraj.

Limonen

Posebna molekula, ki jo je treba izpostaviti in je zaskrbljujoča, je limonen. Ta snov se dodaja čistilom in polirnim sredstvom, da bi se znebili olja in maščob, ter dodaja citrusni vonj. Težava z limonenom je, da se meša z ozonom, ki je zunanje onesnaževalo. Ta reakcija povzroči, da se tvorijo peroksidi in alkoholi. Ti majhni delci lahko nato vstopijo v pljuča in dražijo celice ter ob veliki izpostavljenosti povzročijo astmo. V najhujših primerih lahko povzročijo celo srčni infarkt in možgansko kap [4].

Zabavno dejstvoje, da v Kanadi ljudje letno porabijo od 200 do 300 dolarjev za izdelke, ki naj bi poskrbeli za čist in zdrav dom, medtem ko v resnici lahko naredijo ravno nasprotno. V Nemčiji je ta številka približno 120 evrov na leto [3], [5].

Amonijak

Naslednja kemikalija, ki se uporablja v številnih čistilih in je lahko škodljiva za pljuča, je amonijak. Za najvarnejšo uporabo čistilnih sredstev z amonijakom upoštevajte vsa navodila na nalepki izdelka, nosite primerna oblačila in zaščito za oči ter poskrbite za ustrezno prezračevanje prostora. Izpostavljenost amonijaku lahko škoduje koži, očem, je strupen pri vdihavanju, ob zaužitju pa lahko opeče usta, grlo in želodec ter povzroči hude bolečine v trebuhu [6].

Glede na razvrstitev agencije ECHA je amonijak zelo strupen za vodne organizme in ima dolgotrajne učinke [7].

Belilo

Če govorimo o amonijaku, moramo omeniti tudi belilo, saj sta obe kemikaliji med bolj prepoznanimi sestavinami za čiščenje. Prva stvar, ki si jo morate zapomniti, je, da nikoli ne mešajte amonijaka s klorovim belilom. Pri tej kemični zmesi se sproščajo strupeni plini, imenovani kloramini, saj izpostavljenost takšnim plinom lahko povzroči kašelj, oteženo dihanje, bolečine v prsih, slabost ali draženje [6].

Hlapi, ki izhajajo iz belila, vsebujejo mešanico strupenih, rakotvornih in dražečih plinov, ponavljajoča se izpostavljenost pa je povezana s težavami dihal.

Pomembno je tudi dejstvo, da je bilo belilo najpogostejši vzrok zastrupitev ali poškodb v gospodinjstvih, kot je pokazala raziskava, opravljena v Ameriki. Leta 2010 so na splošno našteli več kot 116.000 klicev o nesrečah z gospodinjskimi čistili, v katerih so bili udeleženi otroci, mlajši od pet let [8].

Boraks ali borova kislina

Boraks je pomembno izpostaviti, saj se pogosto priporoča v domačih receptih za pralna sredstva ali sredstva za pomivanje posode. Ljudje, ki dejansko želijo ustvariti okolju prijazne in zdravju varne izdelke, nevede uporabljajo ta beli mineral v prahu. Boraksu podobna kemikalije je borova kislina, ki je pesticid in uničuje žuželke in plevel [8].

Že to bi nam moralo nakazati, da morda ni najbolj varna snov. Glede na razvrstitev agencije ECHA ima lahko boraks negativne učinke na plodnost ali nerojenega otroka [9].

Razkužila

Nenazadnje, nekaj, kar je vsekakor treba omeniti, še posebej po času COVID-a, ko smo bili vsi obkroženi z antibakterijskimi in protivirusnimi čistili, so razkužila.

Strokovnjaki za okoljsko medicino in higieno odsvetujejo uporabo antibakterijskih čistil v zasebnih gospodinjstvih, saj so študije pokazale, da čiščenje doma s temi čistili povzroča več bolezni.

Antibakterijska čistila so sestavljena iz agresivnih snovi, njihov učinek pa je le kratkotrajen. V normalnem okolju se bakterije po nekaj minutah vrnejo. Poleg tega je za majhne otroke zelo pomembno, da okrepijo svoj imunski sistem za boj proti boleznim zaradi stika z bakterijami, ki so običajno prisotne v hiši [10].

Več o kemikalijah in nevarnih snoveh v razkužilih si lahko preberete v našem članku o antibakterijskih izdelkih.

Vendar ne izgubite upanja. Obstaja že veliko alternativnih čistil in mnoga od njih delujejo enako dobro kot njihovi kemični bratje.

Če zamenjate običajna čistila z naravnimi, lahko znatno zmanjšate koncentracijo nevarnih kemikalij v zraku. Kot je bilo izmerjeno v tej študiji, se je količina kemikalij, ki se uvrščajo med rakotvorne snovi, strupene za razmnoževanje/razvoj ali endokrine motilce, znatno zmanjšala, ko so udeleženci prešli na naravna čistila. Pri nekaterih celo za 86.7 %. Kar 98 % vseh sodelujočih je potrdilo, da so naravni izdelki delovali enako dobro kot njihovi prvotni izdelki [11].

Author

  • MSc. Bára Haliková

    Zaključila magistrski študij ravnanja z okoljem in ravnanja z odpadki na GCU v Glasgowu. Trenutno dela za organizacijo CEEV Živica na projektu GreenGate, katerega glavni cilj je ozaveščanje javnosti o nevarnih snoveh v kozmetiki. Trenutno živi s partnerjem in hčerko na podeželju na Slovaškem, v majhni mobilni hiški, ki sta jo zgradila sama.

0 komentarji

Dodaj komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja